Hitta kändisar på Twitter

Den här veckan fortsätter Lilla gumman att tipsa om kändistwittrandet – svenska celebriteter men även kändistwittrare i USA skriver öppenhjärtigt om sina liv, eller om sina karriärer.

Förra veckan skrev jag ju lite om twitter och gav bra tips på svenska twittrare inom lite olika områden som kan vara roliga att följa. Den här veckan tänkte jag gå in på kändistwittrandet – i synnerhet i USA är det ganska stort att kändisar twittrar och de är alldeles ovanligt öppenhjärtiga kring vad de skriver också. Intressant fenomen tycker jag.

Min kille som är nöjesjournalist, följer till exempel Lindsay Lohan som har twittrat väldigt öppet om alla turer med hennes flickvän Samantha Ronson och för ett tag sedan snackades det också väldigt mycket om att Aston Kutcher twittrade ut en bild på Demi Moore i bara trosorna. Aston Kutcher har flera miljoner följeslagare, så bilden fick viss spridning…

Här är några roliga kändistwittrare som jag tycker att ni kan följa! Både svenska och utländska:

Utländska:

Ashton Kutcher: http://www.twitter.com/aplusk

Britney Spears: http://www.twitter.com/britneyspears

Skvallerbloggaren Perez Hilton: http://www.twitter.com/PerezHilton

Rachel Zoe: http://www.twitter.com/rzrachelzoe

Deepak Chopra: http:/www.twitter.com/Deepak_Chopra

Paris Hilton: http://www.twitter.com/ParisHilton

Snoop Dogg: http://www.twitter.com/snoopdogg

Alicia Keys: http://www.twitter.com/aliciakeys

Svenska:

Malena Ernman: http://twitter.com/malena_ernman

Annika Lantz: http://twitter.com/annika_lantz

Robyn: http://twitter.com/robynkonichiwa

Ebba von Sydow: http://twitter.com/ebbavonsydow

Alex Schulman: http://twitter.com/alexschulman

Gry Forssell: http://twitter.com/GryForssell

Markus Birro: http://twitter.com/MarcusBirro

Unni Drougge: http://twitter.com/unnidrougge

Med de här twittrarna och de som ni fick förra veckan, kommer man ganska långt tycker jag. Så happy twittring! Och vill ni adda mig på twitter blir jag jätteglad - www.twitter.com/jossibaloo heter jag där.

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer

6 nr av amelia + bäddset i fyra delar för bara 199 kr. Köp nu!